Pogoda we Wrocławiu

Pogoda we Wrocławiu przypomina tę panującą w pozostałej części naszego kraju, jednak, jak każde miasto, tak i stolica Dolnego Śląska ma swój charakterystyczny mikroklimat. Warto go poznać, nim zaplanujemy wycieczkę, by lepiej się do niej przygotować i zastanowić się, kiedy pojechać do Wrocławia. Dzięki naszemu poradnikowi nie musicie ufać niepewnym prognozom długoterminowym!

Z poniższego tekstu dowiecie się, jak wygląda pogoda we Wrocławiu na podstawie średnich temperatur, opadów i innych danych z ostatnich lat. Przedstawiamy prognozowane warunki na każdy miesiąc roku, a także podpowiadamy, kiedy najlepiej jechać do Wrocławia.

Pogoda we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu

Jaka jest pogoda we Wrocławiu?

Tak jak i w całej Polsce, pogoda we Wrocławiu pozostaje pod wpływem klimatu umiarkowanego strefy północnej. Znajduje się w strefie przejściowej, ulegającej wpływom zarówno oceanicznym, jak i kontynentalnym. W praktyce oznacza to wyraźne rozdzielenie pór roku, ciepłe, choć nieco deszczowe lato i mroźną, ale w porównaniu do krajów europejskich położonych bardziej na wschód, łagodną zimą. Średnia temperatura wynosi w tym mieście 9,7 stopnia, a średnie opady – ponad 540 mm.

Opady we Wrocławiu

Jeżeli chodzi o opady, we Wrocławiu prym wiedzie pod tym względem lipiec, natomiast najmniejsze wartości odnotowuje się w lutym. Najczęściej występuje tutaj deszcz – latem często w połączeniu z gwałtownymi burzami. Zimą możemy się spodziewać opadów śniegu, jednak w roku notujemy tylko 22 dni, podczas których temperatura maksymalna nie wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza.

Pogoda we Wrocławiu w styczniu

Styczeń jest najzimniejszym miesiącem roku. Średnia dobowa temperatur we Wrocławiu nie przekracza w tym miesiącu -0,5 stopnia. W dzień możemy się spodziewać około 3 stopni, jednak nocą słupki rtęci spadają nawet do -4 stopni Celsjusza. Najmniejsza zanotowana temperatura we Wrocławiu w styczniu wynosiła aż -32 stopnie Celsjusza, co jest absolutnym rekordem dla tego miasta. Spodziewane opady są niewielkie – zaledwie 31 mm.

Pogoda we Wrocławiu w lutym

W lutym pogoda we Wrocławiu poprawia się tylko nieznacznie. Wciąż trwa zima, a średnia dobowa temperatura podnosi się do wartości dodatniej, wynoszącej 0,3 stopnia Celsjusza. Temperatury w dzień sięgają 3,5 stopnia, natomiast nocą spadają do -3 stopni. Najniższa odnotowana temperatura w tym miesiącu osiągnęła -29,4 stopnia. Jest też dobra wiadomość – opady okazują się o wiele mniejsze i wynoszą zaledwie 30 mm.

Pogoda we Wrocławiu w marcu

W tej szerokości geograficznej znajdziemy wyraźnie wyodrębnione przedwiośnie, które obserwujemy właśnie w marcu. Pogoda we Wrocławiu wyraźnie się poprawia. Chociaż opady podnoszą się do spodziewanych 39 mm na miesiąc, to temperatura w dzień osiąga średnio 8,6 stopnia, nocą spada już tylko do -0,3 stopnia, a dobowo obserwujemy 4,2 stopnia. Czasem obserwuje się jednak anomalie pogodowe – najwyższa temperatura zanotowana w marcu wynosiła aż 25 stopni, a najniższa -22 stopnie. Są to jednak zjawiska bardzo rzadkie.

Jaka pogoda we Wrocławiu
Jaka pogoda we Wrocławiu

Pogoda we Wrocławiu w kwietniu

Tak naprawdę z perspektywy turysty, zaczyna się pierwszy dobry okres, by nieśmiało planować wycieczki. Średnia dobowa temperatura we Wrocławiu podnosi się w kwietniu do 9,9 stopnia. W dzień słupki rtęci pokazują 13,5 stopnia, a nocą spadają już nieznacznie – do 6,2 stopnia. Obserowane opady wynoszą około 36 mm.

Pogoda we Wrocławiu w maju

Czas na wycieczki pełną parą! Co prawda, wzrasta ryzyko deszczu, gdyż średnie notowane opady wynoszą 48 mm, jednak pogoda we Wrocławiu w maju i tak zachęca do zwiedzania i wędrówek. Nie jest ani za zimno, ani zbyt gorąco. W dzień temperatura sięga średnio 19,5 stopnia, nocą spada do 10,3 stopnia, co daje dobową średnią na poziomie niespełna 15 stopni.

Pogoda we Wrocławiu w czerwcu

Wciąż umiarkowana pogoda we Wrocławiu w czerwcu sprzyja turystom, choć zaczynają także pojawiać się upały. Średnia temperatura w tym miesiącu wynosi 18,2. W dzień słupki rtęci sięgają nawet 22 stopni, natomiast nocą spadają do 14,4 stopnia. Sami przyznacie, że to dość przyjemne wartości. Pojawiają się jednak opady deszczu na poziomie około 69 mm.

Pogoda we Wrocławiu w lipcu

Lipiec to najbardziej deszczowy, a zarazem najcieplejszy miesiąc, jeśli chodzi o pogodę we Wrocławiu. W dzień notuje się tu temperatury na średnim poziomie 24,8 stopnia, nocą spadają one do 14,5 stopnia. Daje nam to średnią dobową, wynoszącą około 19,9 stopnia. Spodziewane opady sięgają wartości aż 75 mm, a najwyższa zanotowana kiedykolwiek temperatura w cieniu sięgała aż 37,9 stopnia. Wciąż nie był to jednak rekord ciepła dla Wrocławia.

Pogoda we Wrocławiu w sierpniu

W sierpniu występują nieco mniejsze opady, które wynoszą około 65 mm. Pogoda we Wrocławiu wciąż pozostaje upalna. To właśnie w tym miesiącu padł absolutny rekord ciepła w cieniu – pomiary pokazały aż 38,9 stopnia! Pomijając jednak anomalie, średnia temperatura w dzień wynosi 24,4 stopnia, nocą 14,5 stopnia, a dobowo 19,5 stopnia Celsjusza. Wciąż zdarzają się tak zwane „noce tropikalne”, kiedy termometry nie pokazują wartości mniejszych niż 20 stopni, jednak są one rzadsze niż w lipcu.

Pogoda we Wrocławiu we wrześniu

Wrzesień uznajemy za idealny miesiąc na zwiedzanie Wrocławia, jeśli zależy nam na przyjemnych, lecz nie zbyt gorących temperaturach oraz wycieczkach po zabytkach i atrakcjach tego miasta. Średnia temperatura w dzień wynosi już tylko 19,1 stopnia, w nocy 11,2 stopnia. Opady są znacznie mniejsze i spodziewamy się tylko 46 mm, dzięki czemu łatwiej trafimy na pogodny dzień.

Pogoda we Wrocławiu w październiku

Zbliżamy się powoli do końca roku i na dobre zaczyna się jesień. Piękne, kolorowe liście zachęcają do zwiedzania stolicy województwa dolnośląskiego, jednak co na to pogoda we Wrocławiu? Jest całkiem przychylna – jeśli chodzi o spodziewane opady, wynoszą one już tylko 33 mm. Nie możemy się jednak spodziewać żaru lejącego się z nieba, bo średnia temperatura dobowa to zaledwie 10 stopni Celsjusza, a średnie wartości notowane w dzień to około 13,8 stopnia.

Pogoda we Wrocławiu w listopadzie

Kolejny miesiąc nie zachęca do wędrówek i spacerów, przynajmniej jeśli chodzi o pogodę we Wrocławiu. Średnia temperatura w dzień wynosi 7 stopni, nocą natomiast słupki rtęci spadają do około 2,3 stopnia. Opady wciąż są niewielkie i plasują się na poziomie około 38 mm.

Pogoda we Wrocławiu w grudniu

Wraz z ostatnim miesiącem roku we Wrocławiu nastaje zima. Pogoda jest stosunkowo sucha, bo spodziewane opady wynoszą około 38 mm i zazwyczaj mają postać śniegu. Średnie temperatury w dzień wynoszą już tylko 3,6 stopnia, nocą -2,4 stopnia, a dobowo średnia osiąga 0,6 stopnia.

Kiedy pojechać do Wrocławia
Kiedy pojechać do Wrocławia

Kiedy pojechać do Wrocławia?

Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z miastem o bogatej historii, aż chciałoby się wybrać tam na wycieczkę. Jeśli planujemy głównie wypady w plenerze, na przykład ZOO czy spacer po Starym Mieście, pogoda we Wrocławiu pozostaje nie bez znaczenia. W takim przypadku najlepiej wybrać się do miasta w maju i czerwcu lub we wrześniu. Pamiętajmy jednak, że Wrocław ma do zaoferowania dużo więcej, niż tylko spacery, a z atrakcji turystycznych możemy korzystać przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *